środa, 6 stycznia 2016

Jak dbać o zlew granitowy aby służył na długo

Być może zastanawiacie się nad zakupem zlewu granitowego ale nie wiecie czy się sprawdzi, czy będzie ładnie wyglądał, czy jest problematyczny. A może macie już taki zlew i chcecie żeby zawsze był tak piękny jak po zakupie. Ja również wahałam się co do zakupu ale ponieważ zdecydowałam się na czarne AGD to wyjścia nie było i nie żałuje. Mojego zlewu używam od 4 miesięcy. Wygląda obecnie równie dobrze jak na początku, jest wytrzymały, jego największym plusem jest pojemność ale to już kwestia modelu, a nie materiału. W zlewie ze stali nierdzewnej nie odpowiadały mi rysy powstające od szorowania ostrą stroną gąbki, metaliczne dźwięki przy wkładaniu sztućców i strzelające dno przy wlewaniu wrzątku ;)


Jak utrzymać zlew granitowy w dobrym stanie?

Taki rodzaj zlewozmywaka wymaga regularnej pielęgnacji i pewnych przyzwyczajeń co do użytkowania. Ponieważ pielęgnacja nie jest problematyczna, kosztowna ani długotrwała, nie jest to nic uciążliwego. Istnieje kilka zasad właściwego użytkowania:

- nie zostawiamy na dnie zlewu plasterków cytryn z herbaty, czy innych, kwaśnych produktów - dłuższa styczność z kwasem powoduje trwałe odbarwienia na powierzchni zlewu! Najlepiej wyrobić sobie nawyk i od razu wyrzucać je do kosza niż nieopatrznie zostawić na noc i odbarwić sobie zlew.
- nie zostawiamy rozlanych resztek alkoholu na dnie komory
- nie rzucamy sztućców do zlewu - czasem zdarza się podrzucić swawolnie widelec do zlewu z własnego lenistwa a takie postępowanie może spowodować odprysk na jego powierzchni, mimo że zlew jest z zasady bardzo odporny na zarysowania (w przeciwieństwie do metalowego), jednak niefortunny upadek czegoś ciężkiego z dużej wysokości może go uszkodzić. Moim zdaniem lepiej zapobiegać niż potem żałować, dlatego mimo zachwalania odporności takich zlewów nie rzucam w niego sztućcami.
- nie czyścić silną chemią i proszkami, mleczkami z drobinkami ścierającymi, nie używać drucianych czyścików-możemy przez to zmatowić powierzchnię komory
- zlew należy olejować! i to jest klucz do pięknego zlewu! olejowanie opisuję na końcu postu
- wylewając gorącą wodę do zlewu np. z makaronu czy ziemniaków, należy odkręcić zimną wodę ponieważ wysokie różnice temperatur mogą go uszkodzić
- w przypadku twardej wody w kranie - a zwykle taką mamy, z czasem mogą tworzyć się osady wapienne na dnie, należy wtedy zalać dno wodą z octem co powinno rozwiązać problem. U mnie po 4 miesiącach jeszcze tego nie robiłam, wystarcza mi olejowanie.
-zwykłe mycie zlewu z resztek wykonuję gąbką nasączoną płynem do naczyń, nie ma potrzeby użycia  innych środków czyszczących, kupowania specjalnych preparatów itp.

Olejowanie zlewu.

Najpierw dokładnie myjemy zlew płynem do naczyń w celu usunięcia wszystkich resztek pokarmowych, następnie osuszamy jego powierzchnię, np. ręcznikiem papierowym. Kolejno bierzemy dowolny olej jadalny (ja używam oleju lnianego, który ma krótką datę przydatności do spożycia ale po jej upływie jest nadal "olejowaty"-tłusty, więc nie ma potrzeby wyrzucać przeterminowanego- przyda się do zlewu;) pędzelkiem bądź ręcznikiem papierowym, a nawet dłonią, wcieramy dokładnie olej w komorę.




Ten proces trwa kilka minut a wspaniale "nawilży" zlew, wyrówna kolor i wzmocni jego barwę. Czasem nakładam go więcej i po godzinie lub rano, nadmiar oleju ścieram ręcznikiem papierowym. Olejowanie wykonujemy co 2-4 tygodnie zależnie do potrzeb. Ja nakładam olej wtedy gdy suchy zlew wygląda na matowy; tak jak na zdjęciu:


A tak wygląda zaraz po "zabiegu".










18 komentarzy:

  1. Wadą takiego zlewu jest wrażliwość na kwasowe detergenty, które służą do doczyszczania armatury. Niestety kamień naturalny pod wpływem stosowania środków kwasowych będzie matowiał. Dlatego ważne jest regularne przecieranie do sucha całego zlewu, aby nie odkładał się kamień wodny. Proszę również unikać krojenia cytryny w pobliżu kamienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatne porady, zlew bardzo ładnie się prezentuje po takim czyszczeniu

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadza się, w dalszym ciągu wiele osób obawia się, że pielęgnacja takiego zlewozmywaka będzie problematyczna - niepotrzebnie! Wystarczy wyrobić kilka nawyków, przyzwyczajeń, a zlew odwdzięczy nam się długoletnią niezawodnością i umówmy się… świetnym wyglądem, którego inne zlewy nie są w stanie nam zaproponować. Kluczowa jest jednak regularność, sam sposób to już kwestia drugorzędna, bo zarówno domowe „patenty”, jak i specjalistyczne środki mogą przynieść pożądane efekty, należy sobie zadać tylko pytanie, jak nam będzie wygodniej pielęgnować. Uwaga tylko na druciane myjki i środki z twardymi drobinkami - to nie będzie najlepszy wybór w tego typu zlewie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Też mam w swojej kuchni czarny granitowy zlewozmywak, ale tego sposobu nie znałam :) i muszę przyznać, że po natłuszczeniu wygląda jak nowy, nie mogę wyjść z podziwu. Dzięki za podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam taki juz 6 lat.jest tylko olejowany jak jest juz matowy na dnnie i to wystarcza. Zwykly olej .Ten typ zlewu jest bezproblemowy w uzytkowaniu. Nadal wyglafa jak nowy .

    OdpowiedzUsuń
  6. Przeglądam obecnie strony poświęcone zlewozmywakomn I zdumiewa mnie to iż ktoś chciałby mieć w kuchni czarny albo ciemno Popielaty zlewozmywak. Przecież to jest brzydka plama kolorystyczna w kuchni (pomijam ,że gdy matowa a nie błyszcząca , to dodatkowo czyniąca to pomieszczenie niezmiernie smutnym i przydająca mu niestety wrażenia brudu). Podobna sytuacja jest nawet wtedy kiedy mamy matowy czyli z Granitu zlewozmywak w kolorze beżowym -też nie wygląda on czysto .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż ja widzę to inaczej,ciemny granitowy zlew dodaje elegancji,oczywiście zadbany.A wrażenie brudu jest tylko wtedy gdy jest brudno...

      Usuń
    2. Ja posiadając czarną kuchnię nie wyobrażam sobie tam innego zlewozmywaka jak czarny 🙂 !

      Usuń
    3. Ja mam grafitowy blat w kuchni i biały zlewozmywak nijak by tam nie pasował.

      Usuń
  7. Mój jest bardzo podobny, tylko posiada dwie komory, przy czym jedna z nich jest mniejsza, coś jak tutaj https://www.in360.pl/kuchnia.html Tego rodzaju zlewy są świetne, jednak wymagają nieco więcej pracy, jeżeli chodzi o utrzymanie je w dobrym stanie. Ale z drugiej strony są dużo bardziej wytrzymałe, i zdecydowanie lepiej się prezentują, niż te tradycyjne.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super, że akurat teraz trafiłam na tego bloga. Czeka mnie właśnie zakup zlewozmywaka i różne z granitu właśnie na https://www.oleole.pl/zlewozmywaki.bhtml oglądałam. A to ważne jak potem taki czyścić i pielęgnować. Dobrze, że teraz jest taki wybór.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wybierając taki zlew z pewnością kierujemy się jego estetyką, jednak trzeba pamiętać, że wymaga on odpowiedniej konserwacji, tak aby służył przez długi czas. Najlepiej zlewy czyścić delikatnymi preparatami, tak aby ich nie zarysować lub uszkodzić w inny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  10. Co za sposób! Nigdy o nim nie słyszałam, lecz przyznam szczerze, że efekt końcowy mnie zaskoczył. Zazwyczaj do czyszczenia mojego zlewu używałam mleczka CIF lub podobnych chemicznych detergentów, a tu proszę - metoda bez chemii :)

    OdpowiedzUsuń
  11. O tym jeszcze nie słyszałam, sama wypróbowałam ten sposób i jestem zachwycona efektem. Naprawdę dziękuje za ten wpis bo rozwiązał mój problem w stu procentach, nie spodziewałam się tak dobrego efektu, DZIĘKI.

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam, czarny zlewozmywak mam od miesiąca, codziennie po każdym korzystaniu z niego wycieram go ręcznikiem papierowym do sucha i codziennie wygląda jak nowy, dzisiaj pierwszy raz wtarłam w niego olej i jest jeszcze piękniejszy :) wystarczy chcieć i dbać a będzie jak nowy na lata a co do wyglądu to czarny przy czarnej indukcji i białych meblach to cudeńko i nie wyobrażam sobie innego koloru:) :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Super porady, warto sobie zapamiętać albo zapisać link do tego wpisu. Ja u siebie też mam zlew dwukomorowy z granitu i wygląda w kuchni wspaniale, jest solidny i na pewno trwały. Ale trzeba wiedzieć jak go odpowiednio myć, jak pielęgnować żeby na lata być z niego zadowolonym.

    OdpowiedzUsuń
  14. Super wpis, ogólnie nam przy wyborze dobrego mieszkania bardzo nam pomógł pośrednik nieruchomości poznań. Dzięki niemu wybraliśmy bardzo dobrą i korzystną ofertę

    OdpowiedzUsuń
  15. My otrzymaliśmy zlew granitowy w zestawie - był już zamontowany w domu, który kupiliśmy. Ważne jest to co piszesz- kluczem jest regularna pielęgnacja i nie pozostawianie zabrudzonej umywalki na długo. Jeśli ktoś zapuści zlew to trudno go będzie wyczyścić. Jeśli usuwamy zabrudzenia na bieżąco to nie ma później problemu.

    OdpowiedzUsuń